Nová práce: Jak přežít první dny a stát se hvězdou týmu

23.8.2024

Tak jste to dokázali. Nová práce je vaše, máte nové kolegy, novou kancelář (pokud máte štěstí, tak i s oknem). Ale teď přichází ta opravdová výzva: Jak se rychle adaptovat a najít své místo ve smečce?

Nová práce = nová džungle

Nové chodby, kuchyňka, kde se každé ráno odehrává boj o mikrovlnku, a samozřejmě kolegové, kteří už mají svoje „teritoria“ pečlivě označená. A vy? Vy jste ten nový ‚‚vetřelec‘, který si musí vybojovat místo.

Co vás čeká?

  • Neznámé prostředí: Budete bloudit, hledat zasedačky, ptát se, kde je kávovar, a snažit se neztratit už po první pauze.

  • Noví kolegové: Přátelští nebo ne, oni rozhodují o vašem pracovním osudu. A věřte, že si vás budou bedlivě všímat.

  • Nová pravidla hry: Co platilo v minulém zaměstnání, tady možná neplatí. Připravte se na překvapení.

Jak v nové práci přežít první týdny bez ztráty kytičky?

  1. Poslouchejte, nechte mluvit ostatní

Zatím není čas se předvádět. Teď je doba, kdy musíte nasávat informace. Všechno, od toho, kdo je šéfem přes kávu, až po toho, kdo se skutečně rozhoduje o bonusu. Informace jsou vaše nejcennější zbraň.

  1. Buďte zvědaví (ale ne dotěrní)

Zeptejte se na cokoliv, co vám není jasné. Ale pozor, pokud budete bombardovat své kolegy otázkami každých pět minut, brzy se stanete ‚‚tím otravným nováčkem‘‘. Raději si otázky zapisujte a pak se ptejte najednou.

  1. Nechlubte se hned vším, co umíte

Vaše talenty a zkušenosti jsou skvělé, ale postupně. Nepřehánějte to. Ukazujte své schopnosti postupně, jako když vaříte dobré jídlo. Když všechno hodíte do hrnce najednou, nikdo si to nevychutná.

  1. Pozor na první dojem

Nepokoušejte se stát okamžitě miláčkem všech. Soustřeďte se na to, abyste ukázali, že jste spolehliví a ochotní se učit. Přátelství přijde časem.

Jak si získat kolegy: Buďte hráč, ne pavouk

  1. Týmový duch: Pomáhejte tam, kde je třeba, i když to není vaše práce. Bude to oceněno.

  2. Nerozplétejte pavoučí sítě: Nepleťte do osobních záležitostí svých kolegů, dokud vás do nich sami nepozvou.

  3. Smějte se, ale opatrně: Smích je skvělý, ale když budete pořád dělat šaška, nikdo vás nebude brát vážně. Najděte tu správnou míru a držte se jí.

Co dělat, když vás začnou štvát?

1. Počítejte do deseti a zpátky

Ne, opravdu to funguje. Než vypěníte, zkuste si dát chvíli klid. Hluboký nádech a výdech může zachránit vaši kariéru.

2. Najděte spojence

Mít někoho, s kým můžete probrat situaci a postěžovat si, může být k nezaplacení.

3. Nepodléhejte pokušení dramat

Každý tým má svého krále nebo královnu dramatu. Držte se od nich dál. Vážně.

Co když to prostě nejde?

Nebuďte zbabělci, dejte tomu čas. Ale pokud po třech měsících zjistíte, že se každé ráno cítíte, jako byste šli na popravu, pak je čas na změnu. Život je příliš krátký na to, abyste zůstávali tam, kde nejste šťastní.

Připraveni stát se hvězdou týmu?

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou nejen přežít první týdny v nové práci, ale také najít cestu k úspěchu. Nakonec budete vy tím, kdo se na nováčky bude usmívat a vzpomínat, jaké to bylo, když jste sami začínali. Přejeme vám pevné nervy a hodně štěstí

Ještě nemáte svou práci snů? Přidejte se do našeho registru a buďte u těch nejlepších pracovních nabídek mezi prvními.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779