Průvodní dopis: 8 praktických tipů

29.1.2024

Průvodní dopis může být vstupenkou k vaší vysněné kariéře. Jak napsat takový, který vás vynese nad konkurenci? Co do něj napsat a kdy ho poslat? Zde máte 8 praktických tipů, které vám pomohou oslnit HR oddělení i vašeho nového šéfa.

 

1) Co to ten průvodní dopis vůbec je?

Průvodní dopis vám pomůže vyjádřit vaši osobnost a nadšení pro pozici, o kterou se ucházíte. Je to krátký dopis, v dnešní době e-mail, kterým váš životopis doplníte, zasadíte do kontextu. Dává vám příležitost vyšvihnout vaše silné stránky a na potenciálního zaměstnavatele zapůsobit.

 

2) Proč průvodní dopis psát?

Průvodní dopis není jen formalitou. Dává vám možnost, aby vás potenciální zaměstnavatel poznal ještě před pohovorem – a tím spíš vás k pohovoru pozval.

 

Je to vaše tajná zbraň, která vám umožní vyjádřit osobnost a nadšení pro pozici. Můžete si představit, že váš životopis je strohý popis filmu. Průvodní dopis je video teaser, který diváka (vašeho potenciálního zaměstnavatele) vtáhne do děje vašeho profesního života a naláká ke shlédnutí celého filmu (tedy k pozvání vás na pohovor).

 

Průvodní dopis je vaše jedinečná šance představit se tak, jak to váš životopis nedokáže.

 

3) Kdy průvodní dopis psát

Průvodní dopis doporučujeme připojovat k životopisu vždy, a to i tehdy, když ho explicitně nepožadují. Průvodní dopis je vaše příležitost zazářit, kterou byste neměli promeškat. Je to vaše první konverzace s potenciálním zaměstnavatelem.

 

4) Délka

Není třeba psát román. Pamatujte, nechceme překonat J. K. Rowlingovou, chceme překonat konkurenci na trhu práce. Průvodní dopis by měl být krátký a výstižný – jedna stránka stačí. 

 

5) Co byste do průvodního dopisu měli určitě napsat

  1. Úvod: Krátce představte sami sebe a důvod, proč dopis píšete.

  2. Tělo dopisu: Vyzdvihněte vaše dovednosti a zkušenosti relevantní k dané pozici. Vyzvěte k pozvání na pohovor.

  3. Závěr: Zrekapitulujte, proč jste tou nejlepší volbou pro danou pozici.

 

6) Univerzální průvodní dopis, nebo na každou pozici jiný?

Průvodní dopis vždy přizpůsobte konkrétní pracovní pozici. Věnujte pozornost detailům a zdůrazněte motivaci pracovat právě v dané firmě.

 

7) 3 vychytávky pro luxusní průvodní dopis

  • Vyhněte se pouhému opakování informací ze životopisu.

  • Nepište esej. Buďte struční a jasní.

  • Zjistěte si jméno osoby, která váš průvodní dopis bude číst, a v dopise ji oslovte.

 

8) Vzor průvodního dopisu

Vážený pane profesore Brumbále,

s velkým potěšením Vám píšu, abych vyjádřil svůj zájem připojení se k Vaší kouzelnické firmě [název firmy] na pozici [jméno pozice]. Jmenuji se Harry Potter, a mé kouzelnické schopnosti, získané v průběhu [popis relevantních zkušeností], jsou připraveny přinést do Vašeho týmu novou vlnu magie a profesionálního světla.

Mým cílem je přinášet nejen kouzla, ale i inovace a vášeň do každodenních výzev, kterým Váš tým čelí. S pevným přesvědčením, že disponuji schopnostmi a znalostmi nezbytnými pro úspěch na této pozici, se těším na možnost setkat se s Vámi osobně a podrobněji diskutovat o tom, jak mohu přispět k růstu a prosperitě Vaší kouzelnické firmy.

Děkuji Vám za čas věnovaný přečtení mého dopisu a za příležitost představit se jako potenciální člen Vašeho týmu. Jsem přesvědčen, že mé schopnosti a vášeň pro magii mohou přinést výjimečnou hodnotu do Vaší organizace.

S úctou, Harry PotterVěříme, že teď už jste připraveni napsat průvodní dopis, kterým zaujmete

Pamatujte, průvodní dopis je vaší šancí zazářit, buďte kreativní a autentičtí. Přejeme vám hodně štěstí s psaním i hledáním nové práce.
Nejste si jistí, co jsou vaše silné stránky? Zjistíme, v čem jste hvězdy.

CHCI SI REZERVOVAT TERMÍN PERSONÁLNÍHO PORADENSTVÍ

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.


Štítky: Hledám práci

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779