Veselé historky z firemního večírku, svěřování starostí s dětmi nebo třeba debata o včerejším fotbalovém utkání. To všechno může být jen nevinná konverzace u oběda nebo odpolední kávy. Jenže pozorný a senzacechtivý kolega (a to bez rozdílu pohlaví) si z ní dokáže vytáhnout přesně těch pár vět, které by v jiném kontextu mohly vypravěči pěkně zavařit. A pokud jste si ke stolu přizvali firemní drbnu, tak za pár dnů možná nebudete věřit svým vlastním uším.
Myslíte si, že ve vaší firmě, plné zaměstnanců zapálených pro svou práci, řádně zaplacených a motivovaných, přece žádné zákulisní pletichy neexistují? Pokud jste opravdu malá rodinná firma, nebo pracujete v týmu se samými introverty oddělenými od reality sluchátky, tak máte možná pravdu. Ale sdělovat si (někdy zdánlivě) užitečné informace o jednotlivých členech skupiny patří k lidské přirozenosti. Kde se ta touha bere?
Drby jsou informace. Informace znamenají moc a každý má v sobě aspoň malou touhu ostatní ovládat.
Lidé milují pikantní novinky. Stejně tak se rádi dělí o pocit nespravedlnosti.
Znalost “tajemství” zvyšuje společenský status.
Nejste si jistí, jestli je mezi vašimi pracovníky vše v pořádku? Všichni se usmívají, ale v kotli to vře? Povolejte si na pomoc odborníky!
CHCI POMOCTJak se říká, není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. I v tom nejlepším týmu se vyskytnou lidé, kteří si určitým způsobem vzájemně nesednou. Může jít o banality, které chod firmy nijak neohrozí. Matky budou kritizovat mladší, ještě bezdětnou kolegyni, že je unavená po víkendové party. Seriózní obchodní zástupce bude kroutit hlavou nad grafikem, který propařil noc, protože zrovna vyšla nová počítačová hra. Tyto situace ani šéf, ani personalista nemusí nijak zvlášť řešit. Pokud se ale pomluvy v práci začnou šířit až moc, a budou se týkat třeba jen pár lidí, zbystřete. Mohlo by totiž jít o počátek mobbingu.
Mobbing je psychický nátlak na určitou osobu, většinou za účelem donutit ji změnit zaměstnání. Může jít o pomluvy, podrývání autority, znevažování profesionality, zadávání nesmyslných úkolů, neopodstatněná kritika a izolace od ostatních. Pokud si takovéto situace všimnete pozdě, většinou nezbyde, než se s postiženým slušně domluvit na odchodu a odstupném.
Pokud se vám ale podaří rozpoznat mobbing včas, nebo tušíte, kdo z kolegů může být původcem této šikany, můžete reagovat. Ideálním řešením je změnit obsazení týmů, tedy pokud je to možné. Zamíchat s místy v kancelářích, se směnami. Obmění se vztahy a na chvíli budete mít pokoj. Zkuste se také zaměřit na mobbujícího. Nemá nějaké problémy? Může cítit obavy o své pracovní místo nebo o finanční ohodnocení? A co jeho osobní život? Není od věci zapojit i firemního psychologa, který díky svým zkušenostem získá na problém jiný náhled.
Dbejte taky na to, aby se už od nadřízených šířila kultura jednání na rovinu a sdělování všech podstatných informací. Vyhnete se tak zbytečnému stresu a možným bojům o moc mezi podřízenými.
APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444
Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477
brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779