Online školení

15.2.2015

Vzdělávání zaměstnanců pohltí značné finanční prostředky. S vývojem technologií se objevila možnost, jak mít vzdělané zaměstnance, a zároveň neutratit „majlant“. Snižte náklady na vzdělání na možné minimum. Mluvíme o online školení a kurzech přes Internet. Tento způsob má řadu výhod a samozřejmě i nějaké mouchy. Objektivní – subjektivní....posuďte sami.

Nebojte se školit online

Spojení s lektorem probíhá prostřednictvím webového prohlížeče. Není nutné instalovat žádný další software. S lektorem komunikujete, jako by seděl ve stejné místnosti. Školení je doplněno o ankety a praktická cvičení. Stejně jako při školení na místě je prostor pro dotazy pomocí chatu nebo prostřednictvím sluchátek a mikrofonu.

Online školení je náročnější na udržení pozornosti, proto je vhodné jednodenní školení rozdělit na dvě půldenní.

Studování bez cestování

Online školení není vázáno na konkrétní místo. Školte zaměstnance z různých poboček, měst, států. Nebudete platit cestovné, ušetříte čas a tedy peníze firmy. Nejde jen o dopravu. Je nutné započítat také případnou cenu ubytování a stravné, které musíte zaměstnanci při delším školení poskytnout. Mnohdy se částky za cestovné pohybují v řádech desetitisíců korun. Mimojiné můžete mít dobrý pocit z toho, že šetříte životní prostředí :) 

Po troškách a klidně 10x dokola

Nemusíte „nalít“ veškeré učivo do hlav školených během jednoho dne. Rozdělením vzdělávání do kratších kurzů zajistíte lepší pochopení látky a její promítnutí do praxe.

Každé školení si můžete nahrát a opakovaně ho přehrávat. Účastník si snadno oživí znalosti nebo dohledá důležitý údaj. Velkou výhodou je, že takto můžete proškolit i další, nové zaměstnance.

Nemocný? Nevadí

Onemocněl zaměstnanec, který se má účastnit školení? Nevadí. Připojí se z domu a školení absolvuje i přes své dočasné omezení.

Iťák, inženýr, introvert … i ten se musí vzdělávat

Pro mnoho lidí je vzdělávání ve skupině cizích lidí nepříjemnou a stresovou záležitostí. Školení přes Internet tyto problémy odbourává. V on-line prostředí není překážkou věk, vzhled ani tělesný handicap.

Ve virtuální místnosti nepotřebujete židli

Díky školení po Internetu vám odpadají náklady na pronájem školících místností, občerstvení, o dopravě a stravném nemluvě. Klíčové je technické řešení přístupu ke školení či kurzu.

 Nevýhody školení přes internet

  • nehodí se pro vzdělávání tzv. měkkých dovedností
  • mnohdy vnímáno jako pasivní forma vzdělávání bez možnosti okamžité reakce (závisí na konkrétním druhu)

 

Klíčový je systém

Nejdůležitějším krokem pro úspěšné pořádání online školení nebo kurzů přes internet je výběr školícího systému. Na trhu jich je celá řada. Nejznámější a také nejvyužívanější jsou:

  • Cisco Webex
  • Adobe – produkt Acrobat Connect Pro
  • Citrix

Změřte si svou rychlost

Chcete být školitel?

Rychlost svého internetového připojení můžete zdarma otestovat na stránkách www.rychlost.cz. Pro dobrý přenos dat potřebujete minimální rychlost  1Mb/s.

Místnost, ve které je školitel musí být dobře osvětlená a nikým nerušená. Nečekané návštěvy působí neprofesionálně. Nastavte si příjemné a zároveň působivé pozadí.

Účastníte se školení?

Pak vám stačí rychlost internetu min. 1Mb/s (pro odesílání i přijímání dat). K základní výbavě patří sluchátka a mikrofon. Chcete-li být vidět, nastavte si webovou kameru.

Chcete se dozvědět více?

http://webinare.cz/katalog/webinar/35-jak-zacit-poradat-skoleni-online-a-webinare.aspx

Zapracujte na vztahu

Vzdělávejte své zaměstnance a dosáhnete lepších výsledků. Snížíte fluktuaci. Vaše firma se bude posouvat směrem kupředu. Vzdělaný zaměstnanec je zainteresovaný do budoucnosti firmy. Navrhuje, implementuje, inovuje. Nenabízejte svým zaměstnancům jen vzdělání, které potřebujete vy. Tedy to, které je zaměřeno na rozvoj kompetencí. Zkuste přidat do výběru také takové, které bude pro zaměstnance benefitem. Odměnou, která zvýší spokojenost a posílí loajalitu.

Utekl vám? Někde byla chyba

Stává se, že vzděláte zaměstnance za velké peníze...a ve chvíli, kdy očekáváte, že začne přinášet peníze zpět do firmy, obdržíte pouze papír s hlavičkou „výpověď“. Smutné. K naštvání. Rozhodně! Většina zaměstnanců vyšším vzděláním zvyšuje svou atraktivitu na trhu práce. Nedivte se proto, že kývne na nabídku lepšího platu či profesního růstu. Hledejte rovnováhu mezi tím, co do člověka investujete a vlastní iniciativou zaměstnance ke vzdělávání.

 

Potřebujete pomocnou ruku při náboru? Napište nám.

Zanechte kontaktní údaje a návrh termínu setkání. Do 24 hodin vás budeme kontaktovat.

Sídlo firmy

APROFES, s.r.o.
Kounicova 284/39
602 00 Brno
IČ: 26887444
DIČ: CZ26887444

Zapsaná v OR vedeným Krajským soudem v Brně pod sp. zn. C 43477

 

brno@aprofes.cz
Tel: +420 736 642 774
Tel: +420 603 456 779

+420 603 456 779